WELCOME TO NINO'S BLOG

me

me

Total Pageviews

პროექტ-გაკვეთილები

  პროექტ -გაკვეთილი” გაზაფხული ”  SPRING 

მე-5 კლასელები  მიეგებნენ გაზაფხულის მოსვლას . მათ დაამზადეს პოსტერი და  გააკეთეს პრეზენტაციები მოცემულ თემაზე.













გაკვეთილის თემა :                          ჩემი საყვარელი სპორტსმენი
                                                            MY FAVOURITE SPORTSMAN
 სწავლების საფეხური:                   მე-8 კლასი. .II.
პედაგოგი:                                         ნინო  კანდელაკი
თარიღი:                                             25.10.2014
განხორციელებული აქტივობა:    პოსტერის  პრეზენტაცია
მისაღწევი შედეგი  და ინდიკატორები : უცხ. II,18,მოსწავლეებში  ტრანსფერის მოხდენა
გაკვეთილის მიზანი:                   მოსწავლეებში  შესწავლილი   თემის გაღრმავება-შეჯამება
წინასწარი ცოდნა:                         ტექსტი რონალდოს სპორტული ბიოგრაფიიის გაცნობა
სასწავლო მასალა და რესურსებიინგლისური ენის სახელმძღვანელო TOP SCORE, 2,
                                                                   ვატმანის ფორმეტის ქაღალდი, დაფა.

გაკვეთილის მსვლელობა:               1. მისალმება და სიის ამოკითხვა     -2.
                                                               2.  რონალდოს ბიოგრაფიის   მიმოხილვა  - 10- .
                                                               3. ჯგუფების მიერ  პოსტერების  პრეზენტაცია - 25 .
                                                              4.  შეფასება -5 .

                                                               5. საშინაო დავალების მიცემა - 2.


                                                          შეფასების კრიტერიუმი


1 - 3
      4 - 5
 6 – 7
 8 - 10
თემის გასაგებად წარმოდგენა
დარღვეულია ლოგიკა და ბუნდოვანია
ნაწილობრივ გასაგებია და მოითხოვს დამატებით განმარტებას
ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირე ხარვეზები
ლოგიკურად არის აგებული წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია
საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობს
ხშირად ჩერდება და იმეორებს ერთსა და იმავეს
გამართული და გასაგებია
გამართული და გასაგებია,საუბრობს დარწმუნებით
არგუმენტაცია
არასწორად აქვს არგუმენტაცია
არგუმენტაცია მცირეა და არადამაჯერებელი
არგუმენტები აქვს მაგრამ აკლია ფაქტობრივი მასალით გამყარება
არგუმენტები ბევრია და დამაჯერებელი, გამყარებულია ფაქტობრივი მასალით
დასკვნები
არასწორად აქვს გაკეთებული
დასკვნები გაუმართავი და ულოგიკოა
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული
ლოგიკურია, კარგად არის ყამოყალიბებული და ორგანიზებულია
აუდიტორიასთან  კონტაქტი
ვერ ამყარებს კონტაქტს საუბრობს გაურკვევლად
პერიოდულად ცდილობს კონტაქტს
გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად ამყარებს კონტაქტს
აქვს კომუნიკაციის უნარი,ადექვატურად რეაგირებს აუდიტორიის რეაქციაზე
თვალსაჩინოების გამოყენება
არსწორად იყენებს
იყენებს მწირად
იყენებს მხოლოდ დიაგრამებსა და ცხრილებს
იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს



გაკვეთილის თემა :                       ცნობილი ადამიანები. მსახიობები
         
                           
                                                           .CELEBRITIES.FAMOUS ACTORS
 სწავლების საფეხური:                   მე-7 კლასი. .II.
პედაგოგი:                                         ნინო  კანდელაკი
თარიღი:                                             16.11.2014
განხორციელებული აქტივობა:    პოსტერის  პრეზენტაცია
მისაღწევი შედეგი  და ინდიკატორები : უცხ. I,18,მოსწავლეებში  ტრანსფერის მოხდენა
გაკვეთილის მიზანი:                   მოსწავლეებში  შესწავლილი   თემის გაღრმავება-შეჯამება
წინასწარი ცოდნა:                         ცნობილ ადამიანები ამერიკაში და დიდ ბრიტანეთში
სასწავლო მასალა და რესურსებიინგლისური ენის სახელმძღვანელო TOP SCORE, 1,
                                                                   ვატმანის ფორმეტის ქაღალდი, დაფა.


გაკვეთილის მსვლელობა:               1. მისალმება და სიის ამოკითხვა     -2.
                                                               2.  ბრიტანეთის  ტელეარხების   მიმოხილვა  - 10- .
                                                               3. ჯგუფების მიერ  პოსტერების  პრეზენტაცია - 25 .
                                                              4.  შეფასება -5 .
                                                               5. საშინაო დავალების მიცემა - 2.


                                                          შეფასების კრიტერიუმი


1 - 3
      4 - 5
 6 – 7
 8 - 10
თემის გასაგებად წარმოდგენა
დარღვეულია ლოგიკა და ბუნდოვანია
ნაწილობრივ გასაგებია და მოითხოვს დამატებით განმარტებას
ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირე ხარვეზები
ლოგიკურად არის აგებული წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია
საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობს
ხშირად ჩერდება და იმეორებს ერთსა და იმავეს
გამართული და გასაგებია
გამართული და გასაგებია,საუბრობს დარწმუნებით
არგუმენტაცია
არასწორად აქვს არგუმენტაცია
არგუმენტაცია მცირეა და არადამაჯერებელი
არგუმენტები აქვს მაგრამ აკლია ფაქტობრივი მასალით გამყარება
არგუმენტები ბევრია და დამაჯერებელი, გამყარებულია ფაქტობრივი მასალით
დასკვნები
არასწორად აქვს გაკეთებული
დასკვნები გაუმართავი და ულოგიკოა
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული
ლოგიკურია, კარგად არის ყამოყალიბებული და ორგანიზებულია
აუდიტორიასთან  კონტაქტი
ვერ ამყარებს კონტაქტს საუბრობს გაურკვევლად
პერიოდულად ცდილობს კონტაქტს
გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად ამყარებს კონტაქტს
აქვს კომუნიკაციის უნარი,ადექვატურად რეაგირებს აუდიტორიის რეაქციაზე
თვალსაჩინოების გამოყენება
არსწორად იყენებს
იყენებს მწირად
იყენებს მხოლოდ დიაგრამებსა და ცხრილებს
იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს







გაკვეთილის თემა :                       ჩვენი დროის გმირები
         
                           
                                                           OUR HEROES
 სწავლების საფეხური:                   მე-7 კლასი. .II.
პედაგოგი:                                         ნინო  კანდელაკი
თარიღი:                                             11.02.2015
განხორციელებული აქტივობა:    პოსტერის  პრეზენტაცია
მისაღწევი შედეგი  და ინდიკატორები : უცხ. I,18,მოსწავლეებში  ტრანსფერის მოხდენა
გაკვეთილის მიზანი:                   მოსწავლეებში  შესწავლილი   თემის გაღრმავება-შეჯამება
წინასწარი ცოდნა:                         ბეთანი ჰამილტონის ისტორია
სასწავლო მასალა და რესურსებიინგლისური ენის სახელმძღვანელო TOP SCORE, 1,
                                                                   ვატმანის ფორმეტის ქაღალდი, დაფა.


გაკვეთილის მსვლელობა:               1. მისალმება და სიის ამოკითხვა     -2.
                                                               2.  ბრიტანეთის  ტელეარხების   მიმოხილვა  - 10- .
                                                               3. ჯგუფების მიერ  პოსტერების  პრეზენტაცია - 25 .
                                                              4.  შეფასება -5 .
                                                               5. საშინაო დავალების მიცემა - 2.

                                                          შეფასების კრიტერიუმი


1 - 3
      4 - 5
 6 – 7
 8 - 10
თემის გასაგებად წარმოდგენა
დარღვეულია ლოგიკა და ბუნდოვანია
ნაწილობრივ გასაგებია და მოითხოვს დამატებით განმარტებას
ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირე ხარვეზები
ლოგიკურად არის აგებული წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია
საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობს
ხშირად ჩერდება და იმეორებს ერთსა და იმავეს
გამართული და გასაგებია
გამართული და გასაგებია,საუბრობს დარწმუნებით
არგუმენტაცია
არასწორად აქვს არგუმენტაცია
არგუმენტაცია მცირეა და არადამაჯერებელი
არგუმენტები აქვს მაგრამ აკლია ფაქტობრივი მასალით გამყარება
არგუმენტები ბევრია და დამაჯერებელი, გამყარებულია ფაქტობრივი მასალით
დასკვნები
არასწორად აქვს გაკეთებული
დასკვნები გაუმართავი და ულოგიკოა
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული
ლოგიკურია, კარგად არის ყამოყალიბებული და ორგანიზებულია
აუდიტორიასთან  კონტაქტი
ვერ ამყარებს კონტაქტს საუბრობს გაურკვევლად
პერიოდულად ცდილობს კონტაქტს
გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად ამყარებს კონტაქტს
აქვს კომუნიკაციის უნარი,ადექვატურად რეაგირებს აუდიტორიის რეაქციაზე
თვალსაჩინოების გამოყენება
არსწორად იყენებს
იყენებს მწირად
იყენებს მხოლოდ დიაგრამებსა და ცხრილებს
იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს






გაკვეთილის თემა :                          ერთი დღის   პროგრამა  ტელეარხზე
                                                            ONE DAY PROGRAMME  ON   TV CHANNEL                                                              
 სწავლების საფეხური:                   მე-7 კლასი. .II.
პედაგოგი:                                         ნინო  კანდელაკი
თარიღი:                                             12.12.2014
განხორციელებული აქტივობა:    პოსტერის  პრეზენტაცია
მისაღწევი შედეგი  და ინდიკატორები : უცხ. II,18,მოსწავლეებში  ტრანსფერის მოხდენა
გაკვეთილის მიზანი:                   მოსწავლეებში  შესწავლილი   თემის გაღრმავება-შეჯამება
წინასწარი ცოდნა:                         ინფორმაცია  სატელევიზიო პროგრამებზე
სასწავლო მასალა და რესურსებიინგლისური ენის სახელმძღვანელო TOP SCORE, 2,
                                                                   A4  ორმეტის ქაღალდი, დაფა.

გაკვეთილის მსვლელობა:               1. მისალმება და სიის ამოკითხვა     -2.
                                                               2.  სატელევიზიო არხების მიმოხილვა  - 10- .
                                                               3. ჯგუფების მიერ  პოსტერების  პრეზენტაცია - 25 .
                                                              4.  შეფასება -5 .
                                                               5. საშინაო დავალების მიცემა - 2.


PROJECT CTEL LESSON 5 . VOLUNTEERISM


Public School #14 .Teachers:
Civics:    Miranda Lazariashvili
ICT:        Aza   Chubinidze
English:   Nino Kandelaki, Thamar Akhobadze.
Workshop Instructors: Toma Mallett, Tiniko  Kutivadze
CTEL Lesson Number : 5. Topic: Volunteering
Grade:   9th  Date:   12.05.2020
Objectives :
 Civics:  Sts will be able to determine and   analyze the concept of volunteerism .
 ICT:     Sts will be able to  do the  tasks using  Word Processing  Programme; sts will be able to present their ideas by using Power Point Programme.
 English:  Sts    will be able to state their opinions about volunteer work using the target vocabulary ; sts  will be able to present their ideas about the  fulfilled volunteer work using  verbs in Passive Voice .       
Stage of the lesson

 Time
Class organizing form
Materials







 laptop computers- 15 items, smart board, monitor.



















Warming Up
Civics
English ICT

 Civics : What is  it to  make a good citizen  ?  
 English:  Teacher shows slide show presentation about volunteerism and  interacts with sts about the main principles of volunteer work.
 ICT:  Teacher shows Power Point Presentation on the monitor.


   3 min.


   5 min.

Individual work
Activity 1

English: What kind of volunteer work  would fit your interests and goals?  Discussion. Teacher says that while doing a volunteer work we should  consider  our interests and inclinations and choose it in accordance with it. She asks sts to think about the  topic and state their opinions.
ICT:  Teacher tells sts  to open the  Word Processing   Program and   do  the task in their laptops and send them to the teacher’s email.
   7 min




Pair  work
Activity 2
English; Civics:  Your Volunteer Work
Teacher asks students to remember the job  vacancies  they  had got at the  last lesson  and  think about the volunteer work they did by answering the main question- WHAT KIND OF VOLUNTEER WORK was done   DURING YOUR  CAREER?( reference to the last lesson vacancies: a  surgeon at the medical centre; a newsreader at the local TV station; a chef at the restaurant;a flight attendant at the International Airport; a sales manager at the big department store). Sts  will answer the following questions  in their groups:
1.     What was the activity?
2.     How was the event  advertised?
3.     Who supported you in your  volunteer work?
4.      A motto for your  job
Sts will have 10 min preparatory time and 2-3 min to present their ideas. Teacher asks to use Past Simple Passive if possible. Teacher says that they will assess the presentations with a special assessment rubrics provided.
ICT:  Teacher tells sts  to   do  the task in their laptops and send them to the teacher’s email.
    


10 min


 15    min.


Group     work
Activity 3
Civics: Volunteering from our recent history. Sts discuss how young volunteers struggle with the flood on riv. Vera in Tbilisi. What motivates a person to help others?
ICT:  Teacher tells sts that they may work in their notebooks as well though  they may also work in their laptops.
  5  min.




Group  work









HANDOUT 1
What volunteer jobs would fit with your interests and goals? Work in pairs – 3 min.
For example:
 I like gardening and could volunteer planting trees.
 I  really love dogs and could volunteer at an animal shelter.

This vocabulary might be useful
Vocabulary
1.     Volunteer          მოხალისე
2.     Altruist               ალტრუისტი, ქველმოქმედი
3.     Provide              უზრუნველყოფა
4.     Gain                    მოპოვება
5.     Benefit                სარგებელი
6.     Purpose                დანიშნულება
7.     Confidence           დაჯერებულობა
8.     Self-confidence     თავდაჯერებულობა
9.     Community            თემი
10.  Make difference     ცვლილების შეტანა
11.  Charity                    ქველმოქმედება
12.  Fund raising            ფულის შეგროვება
13.  Donate                     შეწირვა
14.  Donation                  შემოწირულობა 
15.  Opportunity             შესაძლებლობა
16.  Disabled                   უნარშეზღუდული
17.  Elderly                      ხანში შესული

HANDOUT 2 


WHAT KIND OF VOLUNTEER WORK DID YOU DO DURING YOUR  CAREER  ? WORK IN YOUR GROUPS AND PRESENT YOUR IDEAS. You have 10 minutes preparatory time  and 2-3 min for presentation.
Your  presentations should  imply the answers to the following questions:

1.    What was  the activity?
Describe what was the action, event, etc.
2.    How was the event  advertised?
What kind of advertisement did you use for the action- flyers, website adds.
3.    Who were you  supported by in your  volunteer work?
Who funded your event and supported you in your  work- the top manager, chief  executive, local authorities, etc
4.     A motto for your  job.
What are the words that can be a short slogan for your job, e.g., “ Don’t worry, be healthy”. You may use words from famous songs, poems, etc.



No comments:

Post a Comment